Oksijen Sensörü Nedir?

Oksijen Sensörü Nedir?

Oksijen sensörü, lambda sensörü diye de bilinmektedir. Egzoz gazlarındaki oksijen miktarını ölçmeye yarayan oksijen sensörü, taşıtların egzoz sistemlerine yerleştirilir. Oksijen sensörü, motorun yakıt ve hava birleşimini verimli kılmak ve emisyon seviyelerini en uygun hale getirmek için motor kontrol ünitesine bilgi sağlamaktadır. Oksijen sensörü hava yakıt oranının ayarlanmasını sağlar. Benzinli motorlar için olması gereken hava yakıt karışımı oranı, yakıtın kilogramı başına 14.7 kg hava olarak kabul görmektedir. Lambda sensörü, yanma esnasında fazla hava veya yakıt var mı yok mu, kontrol eder ve bu bilgiyi motor kontrol ünitesine (ECU) iletir. Motorun hava yakıt karışımını ayarlayarak egzoz emisyonunu optimize eder. Oksijen sensörü sayesinde bu hava yakıt karışımı devamlı ideal seviyede tutulmaktadır. Hava yakıt karışımının doğru olması yakıt verimliliğini artırırken motor performansını da artırır. Bu durumun tam tersi olan yanlış hava yakıt karışımı ise, katalitik konvertörün aşırı ısınıp hasar görmesine sebebiyet verebilir. Lambda sensörü sayesinde bu karışım doğru seviyede tutularak katalitik konvertörün ömrü uzatılmış olur. Oksijen sensörü düzenli olarak kontrol edilip gerekli görüldüğünde bakımı ve değişimi yapılmalıdır. Aracın sağlığı açısından bu sensör önemli bir işlev görmektedir.

Oksijen Sensörü Nedir?

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar?

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar?

Oksijen (lambda) sensörü taşıtların egzoz mekanizmalarına yerleştirilen bir unsur olup motorun hava yakıt karışımını ideal seviyede tutulmasını sağlar. Egzoz gazlarındaki oksijen miktarını ölçüp ECU ne ileten bu sensör, hava yakıt karışımını ideal seviyede tutmak için yakıt enjeksiyonunu ayarlar. Yakıt tüketiminden tasarruf etmek ve motorun verimliliği açısından ideal hava yakıt karışımı çok önemlidir. Hava yakıt karışımı yanlış olduğu takdirde zararlı egzoz emisyonları artar. Doğru hava yakıt karışımı sayesinde ise motor performansı ve yakıt tasarrufu optimize edilir. Oksijen sensörü, egzoz gazlarını daha zararsız maddelere dönüştürmek için kullanılan katalitik konvertörün verimli çalışması için gerekli olan hava yakıt birleşimini sağlar. Yanlış hava yakıt karışımı katalitik konvertörün aşırı ısınıp hasarlanmasına sebebiyet verir. Emisyonları azaltma işlevi de olan lambda sensörü, motor kontrol ünitesine doğru bilgiler ileterek motorun daha temiz yanmasını sağlar. Böylece de emisyonlar minimuma iner. Oksijen sensörünün doğru çalışmaması veya etkinliğinin düşmesi, motorun verimsiz çalışıp aşırı yakıt tüketimine sebep olur. Ekonomik anlamda da götürüleri çok fazla olan bu durumu yaşamamak adına lambda sensörünün doğru çalıştığından emin olup arıza durumlarında değişimini yaptırmak elzemdir.

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar?

Oksijen Sensörü Arızası Nedir ve Oksijen Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Oksijen Sensörü Arızası Nedir ve Oksijen Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Taşıtın egzoz sistemindeki oksijen sensörünün doğru şekilde çalışmaması oksijen sensörü arıza belirtileri arasındadır. Motorun hava yakıt karışımını düzenlemek için önemli bir işlevi üstlenen bu sensör, emisyonları kontrol etmek için kritik bir faktördür. Peki oksijen sensörünün arızalandığını nasıl anlaşılır? Araçların gösterge panelinde bir motor kontrol lambası bulunur. Bu lamba birçok sorunu uyarı vererek göstermektedir. Oksijen sensörü arızası da bu sorunlardan biridir. Oksijen sensörü arızalandığı takdirde motor kontrol lambası yanabilmektedir. Motorun normalinden daha fazla yakıt harcaması da arızalı bir oksijen sensörüne işaret etmektedir. Motorun istikrarsız çalışması ve motorun hızlanma tepkisi azaldıysa bu da bir belirtidir. Artan emisyon seviyeleri de belirtiler arasındadır çünkü artan emisyon seviyesi oksijen sensörünün hava yakıt karışımını optimize edemediğini gösterir. Son olarak katalitik konvertör hasarı da bir arıza belirtisidir. Yanlış hava yakıt karışımı katalitik konvertörün ısınıp hasar görmesine sebep olur. Uzun süreli sensör arızaları katalitik konvertör üzerinde çok olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu belirtilerden herhangi birine rastlanırsa oksijen sensörünün arızalandığı kanısına varılabilir. Oksijen sensörü arızası ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bir arıza anında kısa sürede müdahale edilmesi aracın yararına olacaktır. Yakıt tasarrufuna katkı sağladığı için, bozuk bir sensör sizi ekonomik anlamda da geriye götürecektir.

Oksijen Sensörü Arızası Nedir ve Oksijen Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

Oksijen Sensörü Arızası Nedenleri?

İlk olarak oksijen sensörünün yıllar içinde yaşlanıp, yıpranmasından söz edilebilir. Oksijen sensörü zamanla aşınabilir ve verimliliğini yitirebilir. Diğer bir neden, kirlenme ve karbon birikintileri dir. Egzoz gazlarındaki kirletici maddeler, birikintiler sensörün uç kısımlarını kaplayarak sensörün doğru ölçüm yapmasının önüne geçebilir. Son olarak elektrik bağlantı sorunları da oksijen sensörü arızasının nedenleri arasında sayılabilir. Oksijen sensörünün elektrik bağlantısındaki problemler ve kablo hasarları, sensörün doğru çalışmasına engel teşkil etmektedir. Bu nedenler, zamanla ortaya bazı arıza belirtileri çıkabilmektedir. Bu belirtiler oksijen sensörü arızasına işaret etmektedir. Ve herhangi bir arıza şüphesi varsa aracın derhal bir servis tarafından kontrol edilip gerekli görülen işlemlerin yapılması önemlidir.

LPG’li Araçta Oksijen Sensörü Arızası

Lpg’li araçta oksijen sensörü arızası tıpkı benzinli araçlarda olduğu gibi motorun hava yakıt birleşimini doğru biçimde ayarlayamamasına sebebiyet verir. LPG dönüşümü yapılmış olan taşıtlarda oksijen sensörü, hem LPG hem de benzin modunda motorun elverişli biçimde çalışması için ciddi bir unsur olabilmektedir. LPG sisteminin ayarlarının düzgün olması LPG’li taşıtların oksijen sensörünün doğru çalışmasını sağlar. Sensör arızalandığında bu ayarlar da bozulabilmektedir. LPG’li araçlardaki sensörlerin daha hassas olabildiklerini görmekteyiz. Bu sensörler daha sık bakıma ve değişime ihtiyaç duyabilirler. LPG yanması, benzin yanmasından tamamen farklı bir durumdur ve bu durum oksijen sensörünün hassasiyetini doğrudan etkileyebilmektedir. Bu yüzden de LPG li araçlardaki sensörler daha hassas olabilmektedirler.

Oksijen Sensörü Arızası Yolda Bırakır mı?

Sürücülerin bu konu ile alakalı olarak akıllarına gelen ilk soru ise şudur: Oksijen sensörü arızası yolda bırakır mı? Oksijen sensörü arızası aracı aniden yolda bırakacak bir arıza türü değildir. Oksijen sensörü arızası uzun vadede ise aracın performansı ve güvenilirliği açısından çeşitli sorunlar meydana getirebilmektedir. Bu potansiyel arızaları şu şekilde sıralayabiliriz: Motor performansında düşüş. Artan egzoz emisyonları, katalitik konvertör hasarları, yakıt verimliliğinde azalma. Bunlar aynı zamanda arıza belirtileridir. Ortaya çıkan ilk belirti kısa vadede sizi aniden yolda bırakmayacaktır fakat bu arızalar zamanında giderilmezse çeşitli sorunlarla karşılaşılması mümkündür. Bu yüzden karşılaşılan ilk belirtiden itibaren aracınızı bir servise götürmek en iyi yöntem olacaktır.

Oksijen Sensörü Arızası Çözümü

Oksijen sensörü arızası çözümü, oksijen sensörünün değiştirilmesini gerekli kılar. Buna ek olarak gerekli tedbirler de alınmalıdır. İlk olarak arızanın doğru bir şekilde kontrol edilip sorunun ortaya çıkarılması gerekir. Bunun için araç bilgisayara bağlanarak hata kodları okutulur. Sensör arızalı bulunduğu takdirde sensörün değiştirilmesi gerekir. Zamanla aşınabilip bozulan sensörler ne yazık ki belli bir ömre sahiptir. Sensör değiştirildiği sırada elektrik bağlantıları ve kabloların sağlamlığı da kontrol edilirse çok sağlıklı olur. Bunun haricinde egzoz sisteminde başka herhangi bir arıza olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Sensör değiştirdikten sonra motor kontrol ünitesinin doğru biçimde ayarlanıp yeni sensöre uyumlu olduğundan da emin olmak şarttır. Son olarak aracın performansının düzeldiğinden emin olmak adına bir test sürüşü yapılabilir. Bu da aklımızda soru işareti kalmaması açısından önemli bir işlemdir. Bu işlemler basit görünse de belli araç gereçlere ihtiyaç duyulan işlemlerdir ve profesyonel servislerde yapılması önerilmektedir.